Ballina Keshilla Vendosni këto dy fruta në fytyrë dhe shikoni se çfarë do të...

Vendosni këto dy fruta në fytyrë dhe shikoni se çfarë do të ndodhë

0
SHPERNDAJ

Lëkura mund të thahet në çdo moshë dhe për arsye të ndryshme. Për shumicën, tharja e lëkurës është e përkohshme, por ndodh që ky të jetë dhe tipi i lëkurës suaj .
Faktorë të tillë si mungesa e lagështisë , temperaturat e ulëta, sapunët me kimikate, uji i nxehtë kanë tendencën të përkeqësojnë lëkurën e thatë.
Gjithashtu, linjat e holla (rrudhat e sapoformuara) bëhen më të theksuara. Lajm i mirë është se lëkurë e thatë i përgjigjet mirë ndryshimeve që mund të bëni në stilin e jetesës apo maskave që mund të aplikoni.
Sipas Mayo Clinic bananet janë fruti perfekt për lëkurat e thata. Bananet janë të pasura me antioksidantë të fuqishëm dhe fitokimikate. Ato gjithashtu ndihmojnë në ushqimin dhe ringjalljen e lëkurës së thatë. Vitamina A e gjendur tek bananet ndihmon në hidratimin e lëkurës dhe riparimin e dëmeve të shkaktuara nga tharja e lëkurës.

Bananet përmbajnë acid tartarik, i cili ka veti antioksiduese dhe acid alfa hidroksi ose AHA. Këto acide natyrale janë përbërës të zakonshëm që janë të pranishëm në produktet e kushtueshme kozmetike.
Komponimet kimike mund të ndihmojnë në prodhimin e kolagjenit dhe përmirësimin e strukturës së përgjithshme të lëkurës suaj.

 

Maska me luleshtrydhe

1. Lajini luleshtrydhet në një enë ku keni shtuar 8 lugë ujë dhe një lugë uthull molle.

2. Lërini në këtë tretësirë për 15 minuta.

3.Thajini dhe më pas me ndihmën e një piruni shtypini derisa të formohet një si pure, të cilën më pas do e aplikoni në lëkurë.

4.Ju mund të shtoni dhe disa pika lëng limoni i cili vepron si një antibakterial natyral.

Gjithashtu, mund të shtoni mjaltë, që ndihmon në hidratimin e lëkurës.

Loading...