Ballina Lajme Isa Mustafa dhe femrat (foto)

Isa Mustafa dhe femrat (foto)

0
SHPERNDAJ

Kryeminstri i Kosovës, Isa Mustafa, është kritikuar për numrin e pakët të femrave që ka përfshirë në Qeveri. Janë vetëm dy; Edita Tahiri, ministre për Dialog dhe Hykmete Bajrami, ministre e Tregtisë.
Megjithatë gjinia femrore ka një rol dominant në kabinetin e kryeministrit. Mustafa i ka dhënë pozitë me peshë bashkëpunëtores së tij të vjetër, Vlora Dumoshit, duke e emëruar atë shefe të kabinetit. Pra Dumoshi, sic tregojnë për Magazina.al burime nga qeveria, gëzon një autoritet brenda kabinetit dhe vendimet e saj mund t’i rrëzojë vetëm kryeminstri por jo edhe pjesa tjetër e stafit.
vlora

Duke vlerësuar gjininë e bukur, Mustafa ka vendosur që shefe e protokollit të jetë po ashtu një femër. Ajo është Burbuqe Thaci, e cila dikur punonte në zyrën për informim të komunës së Prishtinës në kohën kur Mustafa ishte kryetar. Magazina.al

buqe

 

Loading...